همزاد دیجیتال (Digital twin)

در حالیکه تکنولوژی دوقلوی دیجیتال نزدیک به یک دهه است که عنوان شده است، از مدتی که توجه سازمانها را به خود کسب کرده زمانی نمی گذرد. اما مدل دوقلوی دیجیتال چیست و چه میکند؟ به زبان ساده، یک دوقلوی دیجیتال نمونه ای دیجیتالی از دارایی های فیزیکی، فرآیندها، انسانها، مکانها، سیستم ها و تجهیزات مختلف است. دوقلوهای دیجیتال از سنسورهای متصل به نمونه فیزیکی به منظور جمع آوری و انتقال اطلاعات در مورد نمونه فیزیکی استفاده میکنند.

یک دوقلوی دیجیتال میتواند عملکرد نمونه فیزیکی را با فرآهم کردن یک محیط آزمایشگاهی که عملکرد سیستم مورد نظر را بررسی میکند، فرآیندهای تعمیر و نگهداری، را بهینه سازد. در نتیجه شما میتوانید نتیجه تغییرات را قبل از اعمال آنها روی نمونه فیزیکی، بر روی دوقلوی دیجیتال مشاهده و بررسی کنید و در صورت لزوم تصمیم دیگری اتخاذ کنید. یکی از جذابیتهای دوقلوی دیجیتال در سطوح پیشرفته این است که نه تنها این امکان را به شما میدهد که اجزای فیزیکی سیستم را کنترل کنید، بلکه کنترل چگونگی تعامل یک المان یا یک سیستم  با دیگر المانهای حاضر در محیط و حتی خود محیط فیزیکی را نیز فراهم میکند.

تجسم کنید که ماشین شما یک دوقلوی دیجیتال دارد، حسگرهای موجود بر روی موتور ماشین این امکان را به شما میدهد که اجزایی را که نیاز به تعویض و یا تعمیر دارند شناسایی کنید. این اطلاعات در لحظه از نمونه فیزیکی به دوقلوی دیجیتال منتقل میشود، در نتیجه شما میدانید چه زمانی باید ماشین خود را برای تعمیر ببرید و دقیقا کدام قسمت از ماشین شما نیاز به تعمیر و یا تعویظ دارد. دوقلوی دیجیتال ماشین شما نه تنها وقتی مشکلی در ماشین شما پیش میاید شما رو مطلع میکند، بلکه به تعمیرکار این اجازه را میدهد تا قبل از اینکه روی ماشین شما تعمیر و یا تعویضی را اعمال کند، راهکارهای مختلف جهت حل مشکل را ابتدا بر روی دوقلوی دیجیتال امتحان کند.

حالا تجسم کنید این تکنولوژی جالب بر روی تجهیزات مختلف و فرآیندهای در حال انجام در یک کارخانه ( نیروگاه، پالایشگاه، تصفیه خانه آب و فاضلاب و یا هر چیزی که به در دنیای فیزیکی ما وجود دارد )  به طور همزمان اعمال شود، در نتیجه دوقلوی کل کارخانه را میتوان داشت و هرگونه تغییر در فرآیند یا افزایش گردش کار میتواند قبل از اعمال به صورت دیجیتالی تست و مورد ارزیابی قرار گیرد، بدون اینکه نیاز به تعطیلی کارخانه باشد. از آنجا که دوقلوهای دیجیتال میتوانند از طریق زبان ماشین آموزش ببینند، هر چه شما بیشتر از این دوقلوی دیجیتال استفاده کنید به مرور زمان هوش مصنوهی مدل شما را قدرتمندتر و بالغتر می کند. و این بدین معناست که خطاها را سریعتر تشخیص می دهد و راهکارهای بهتری را ارائه می کند. در حالتهای پیشرفته تر دوقلوهای دیجیتال میتوانند حتی خطاها را قبل از بروز پیشبینی کنند.

مطالب مرتبط
نقشه راه صنعت ساخت بر بستر دیجیتال

انجمن رسمی صنعت ساخت(CIOB)  و شرکت معروف Autodesk  که در زمینه تولید نرم افزار های سه بعدی و مدل سازی فعالیت دارد،اخیرا گزارشی منتشر کرده اند که در آن نقشه راه و اطلاعات مورد نیاز صنایع ساختمان برای تحلیل و درک موقعیت شرکت هایشان در فضای دیجیتال در قالب یک اینفوگرافی وجود دارد. دیوید فیلیپ-David […]

نقشه راه صنعت ساخت بر بستر دیجیتال

اطلاعات بیشتر

” دوقولوی دیجیتال در سیستم های آب و فاضلاب یک مدل شبیه سازی شده و احتمالی از یک یا چند دارایی موجود در سیستم های آب و فاضلاب میباشد که با استفاده ازبهترین مدلهای فیزیکی موجود، سنسورهایی که مرتب به روزرسانی میشوند، اطلاعات تاریخی عملکردی سیستم، آموزش ماشین/هوش مصنوعی و ترکیبی از علوم مختلف زندگی […]

کاربرد همزاد دیجیتال (digital twin) در سیستم های آب و فاضلاب

ساخت ناب در i4academy

همراه با تکنیک های ساخت ناب می توانید در بهینه ترین حالت ممکن به تحویل پروژه برسید. تیم i4academy همراه شماست در آموزش،پژوهش و پیاده سازی ساخت ناب در پروژه های شما.

ساخت و ساز ناب و مدیریت پروژه

یکی از تکنیک های معروف در ساخت و ساز “برنامه ریزان نهایی یا  Last Planner ” می باشد. هدف این تکنیک تداوم جریان کار[۱] و کاهش تغییرات در پروژه می باشد. فلسفه این تکنیک بر مبنای “کاری را که می توانیم انجام دهیم”[۲] قرار دارد به جای “تعریف مقدار بیشتری از فعالیت ها”. در حقیقت […]

تکنیک های ساخت ناب- برنامه ریزان نهایی (Last Planner)

آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *