بلاک چین Blockchain

بلاک چین (زنجیره بلوکی) سیستمی است برای ثبت و ضبط داده‌ها. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیرهٔ بلوکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیرهٔ بلوکی پول رمزی بیت‌کوین است.

شفافیت در مالکیت داده‌ها از ویژگی‌های بلاک چین است. در نتیجه همکاری و اعتماد بین طرفین افزایش می‌یابد و داده‌ها به‌راحتی به اشتراک گذاشته می‌شوند. اگر به افراد برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها (مثلاً از طریق رمزگذاری) و خرید داده‌ها توسط مشتری پاداش داده شود می‌توان این انتظار را داشت که در آینده تحول تفکر سازمانی را در حوزه به اشتراک‌گذاری داده‌ها شاهد باشیم.

وجود یک مجموعه از سوابق قابلیت اطمینان و ردیابی مواردی همچون معاملات، قراردادها و جمع‌آوری اطلاعات را به همراه دارد. بلاک چین می‌تواند با استفاده از دفتر تغییرناپذیر برای هر توافق و معامله در یک پروژه ساخت ساز موجب افزایش شفافیت شود.

میزان اعتبار بلاک چین موجب افزایش همکاری از طریق زنجیره تأمین و به‌طور مثال بهبود مشارکت استراتژیک می‌شود. تعریف یک مدل بیم در مواجهه با مسائل حقوقی به‌طور مثال اثبات مالکیت و حقوق افراد، باعث شفافیت وظایف، مسئولیت‌ها و حقوق مالکیت فکری برای همه طرفین در بلاک چین و نهایتاً افزایش اعتماد می‌شود.

ازآنجایی‌که بلاک چین به‌واسطه سرعت بخشیدن به فرآیندها دسترسی همه طرفین را به داده‌ها ممکن می‌سازد، ضرورت تائید چندگانه کاهش می‌یابد. این موضوع بیشتر خود را در فعالیت‌هایی نظیر برنامه‌ریزی و طراحی پروژه ساخت‌وساز نشان می‌دهد.

آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *