توسعه پایدار و ساختمان سبز

توسعه پایدار نیازمند حرکت به سوی انقلاب صنعتی در جهان است. کشوری که برنامه های اقتصادی خود را بر مبنای انقلاب صنعتی چهارم جهان پایه ریزی نکند، نمی تواند به توسعه پایدار در حوزه های مختلف برسد.

توسعه پایدار فرایندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد. توسعه پایدار راه حلهایی را برای الگوهای فانی ساختاری، اجتماعی و اقتصادی توسعه ارائه می‌دهد تا بتواند از بروز مسائلی همچون نابودی منابع طبیعی، تخریب سامانه‌های زیستی، آلودگی، تغییرات آب و هوایی، افزایش بی‌رویه جمعیت، بی عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسان‌های حال و آینده جلوگیری کند. توسعه پایدار فرایندی است در استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، جهت‌گیری توسعه فناوری و تغییرات نهادی، با نیازهای حال و آینده سازگار باشد.

توسعه پایدار نیازمند حرکت در مسیر انقلاب صنعتی است و رسیدن به انقلاب صنعتی نیز نیازمند ارتباط حوزه صنعت و دانشگاه است. امروزه یکی از مهمترین چالش های اساسی کشور در راه رسیدن به انقلاب صنعتی چهارم عدم برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت است. همانند سایر کشورهای پیشرفته که دنیا بیشترین هزینه ها در حوزه تحقیق و پژوهش صرف می شود ما بایستی در زمینه آموزش مهندسی سیستم، سیستم های نوین گام برداریم. آموزش هایی که امروز در دانشگاه های کشور ارائه می شود متاسفانه در راستای آموزش های روز دنیا نیست و با این گونه حرکت کردن نمی توان تحولی در مسیر رسیدن به دانشگاه های نسل چهارم جهان ایجاد کرد.

تا کنون چهار انقلاب صنعتی در جهان اتفاق افتاده که توانسته جهش های اقتصادی بزرگی را برای برخی کشورهای دنیا به راه بیاندازد که ما در این مسیر بازمانده ایم و باید سرعت خود را برای رسیدن به دانش دنیا بیشتر کنیم.

اینترنت اشیا، پرینترهای سه بعدی، کشاورزی هوشمند، کارخانه های هوشمند، شهر هوشمند، تولید هوشمند و ساختمان های هوشمند مهمترین این حوزه ها می تواند باشد که دستیابی به آنها دور از تصور نمی تواند باشد.

آکادمی انقلاب صنعتی چهارم در تلاش است در راستای اهداف توسعه پایدار به آموزش های مربوط به انقلاب صنعتی چهارم بپردازد.

محصولات این دوره
آخرین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *